1 Липня, 2025

Україна та ЄС (Європейський Союз) узгодили нові умови аграрної торгівлі, тепер частина української продукції отримає повний доступ до європейського ринку, а для чутливих товарів буде встановлено обмежені квоти. Водночас Україна відкриє свій ринок для окремих товарів з ЄС, а до 2028 року повинна буде гармонізувати стандарти виробництва відповідно до норм Євросоюзу.

Про це повідомив європейський комісар з питань торгівлі Марош Шефчович, пише Reuters. Після повномасштабного вторгення РФ в Україну, ЄС пішов на поступки, та тимчасово скасував мита та квоти на імпорт української агропродукції. 

Такий крок дав змогу українським виробникам компенсувати втрати від блокування морських маршрутів. Однак, через надходження великої кількості дешевої продукції на європейський ринок, зокрема зерна, цукру, м’яса птиці, у низці країн, а особливо у Польщі, зросло невдоволення фермерів. У червні 2025 року ці тимчасові заходи було припинено, а на зміну їм прийшла нова угода про торгівлю

Основні положення нової угоди

  • лібералізація для окремих товарів;

Європейський ринок буде повністю відкритий для таких українських товарів, як кисломолочна продукція, виноградний сік, гриби, сухе жирне молоко. Ці категорії звільняються від будь-яких обмежень і матимуть необмежений доступ на ринки ЄС.

  • збільшені квоти для інших продуктів;

Для вершкового масла, сухого знежиреного молока, солоду, глютену, вівсяних і ячмінних круп були встановлені максимально можливі квоти на рівні історичних рекордів останніх років. Це відкриває нові можливості для експорту української продукції з доданою вартістю.

  • обмеження на чутливу продукцію;

До категорій “чутливих” для ЄС увійшли: цукор, яйця, м’ясо птиці, пшениця, кукурудза, мед. На ці товари будуть встановлені помірні квоти, нижчі за пік історичних обсягів, а також застосовуватимуться захисні механізми у випадку надмірного імпорту.

  • відповідні кроки України;

Україна, у свою чергу, відкриває ринок для продукції з ЄС, зокрема свинини, м’яса птиці, цукру. Окрім того, буде поступово знижено або повністю скасовано ввізні мита на інші товари з Євросоюзу, що сприятиме двосторонній торговельній інтеграції.

  • поступове наближення до стандартів ЄС;

Україна взяла на себе зобов’язання до 2028 року гармонізувати свої аграрні стандарти відповідно до норм ЄС. Це стосується добробуту тварин, застосування пестицидів, використання ветеринарних препаратів. Крім того, українська сторона зобов’язується щорічно звітувати про прогрес у цьому напрямку.

  • захисні механізми;

У разі негативного впливу імпорту на будь-який із ринків, як Україна, так і ЄС зможуть активувати спеціальні захисні механізми. В Євросоюзі таку оцінку зможуть ініціювати навіть окремі держави-члени.

  • перегляд умов.

Угода не є остаточною. Вона буде регулярно переглядатися з урахуванням прогресу України на шляху до європейської інтеграції та ситуації на аграрних ринках обох сторін.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, Рада  ЄС скасували дозвільні процедури для насіння буряка, соняшника, ріпаку та сої походженням з України. Було підтверджено, що українські сертифікаційні процедури забезпечують такі ж гарантії щодо характеристик насіння та правил експертизи, ідентифікації та контролю, що застосовуються до насіння, виробленого в країнах ЄС.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *