
Українці зі статусом ВПО (внутрішньо переміщені особи) зможуть отримувати від держави компенсацію за програмою єВідновлення. Крім того, для розселення родин, які виїхали з Маріуполя, додатково збудують муніципальне соціальне орендне житло в Білій Церкві.
Відповідні рішення були ухвалені на засіданні уряду 7 липня, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль і віцепрем’єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. Одне з рішень також дозволяє дистанційне обстеження житла там, де державні комісії фізично не можуть цього зробити – зокрема, на території активних бойових дій та окупованих територіях.
Обстеження зруйнованого житла на територіях бойових дій
Новий механізм, як пояснили в уряді, дозволяє фіксувати факт знищення житла без виїзду комісії на місце. “Це важливо для громад, де постійно тривають обстріли і фізичне обстеження неможливе. З таким запитом до нас зверталися громади Сумщини, Харківщини та інші”, – зазначив Кулеба.
Тепер фіксація руйнувань можлива дистанційно за допомогою супутникових знімків, кадрів з дронів або фото й відео, які може надати сам власник. У матеріалах обов’язково має міститись низка даних:
- геолокація;
- дата;
- ідентифікація об’єкта;
- кілька ракурсів зруйнованих конструкцій.
Якщо цих доказів достатньо, то складається акт, дані вносяться до Реєстру пошкодженого майна. В результаті людина може отримати житловий сертифікат за єВідновленням.
“Завдяки продуктам дистанційного спостереження, фото- і відеоматеріалам комісії зможуть зафіксувати знищення житла. Відповідальним міністерствам дано завдання запустити послугу якнайшвидше”, – пояснив Шмигаль.
Інші зміни в єВідновленні
Уряд дозволив повторно подавати заяву на компенсацію, якщо людина не встигла завершити ремонт у встановлений строк через об’єктивні обставини. Йдеться про дві категорії:
- проходження військової служби в Збройних Силах, інших формуваннях або службах;
- складну безпекову ситуацію, офіційно підтверджену як територія бойових дій.
“У такому разі людина може повторно звернутися через застосунок Дія або у ЦНАП – так само, як при первинному поданні. Комісія проводить верифікацію і визначає необхідний розмір компенсації для завершення ремонту. Інформація фіксується в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна”, – пояснив Кулеба.
Також встановлено чітку норму: у разі нецільового використання коштів компенсації отримувач зобов’язаний повернути їх у повному обсязі.
Будівництво житла для маріупольців у Білій Церкві
Для полегшення умов розселення сімей ВПО з тимчасово окупованого Маріуполя уряд України запустив проєкт будівництва муніципального соціального орендного житла, а також програму пільгових іпотечних кредитів. Йдеться про повноцінний житловий квартал – 1218 квартир, розрахованих на понад 3000 осіб.
Передбачено два житлові формати: соціальна оренда та пільгова іпотека. Житло буде доступним через прозору систему розподілу, обіцяє Кулеба.
“Пріоритет – ВПО, військовим, родинам загиблих, багатодітним родинам, людям з інвалідністю. У кварталі буде все необхідне: доступне середовище, простори для дітей, сервіси, садочки, безпечні громадські зони”, – поінформував міністр.
Будівництво стартує цього року. Вже виділено земельну ділянку 11 га, укладено договір користування.
Що ще варто знати
Цього року Уряд виділив рекордні та безпрецедентні 15 млрд грн на підтримку родин ВПО, чиє житло було знищене. Програма працює, і вже тисячі родин придбали нову оселю.
Загалом допомогу через програму єВідновлення отримали вже понад 115 тис. українських родин, зазначив прем’єр. Зокрема:
- 97 тис. родин отримали виплати на відновлення пошкодженого майна;
- майже 20 тис. сімей виплатили компенсацію для придбання нового житла замість зруйнованого.
Також українці можуть придбати житло за програмою доступного іпотечного кредитування єОселя, якою скористалися вже майже 18 тис. родин. З них більше половини – військовослужбовці, працівники сектору безпеки та ветерани.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, українські переселенці з числа учасників бойових дій, багатодітних та сімей загиблих захисників, осіб з інвалідністю та дітей-сирот зможуть купити житло замість того, що було втрачено на тимчасово окупованих територіях. Відповідну програму підтримки Україна обговорює зі Світовим банком, повідомили в Міністерстві розвитку громад і територій.
Джерело: OBOZ.UA