
В Україні очікується суттєве зростання курсу долара. За прогнозом, у липні він перебуватиме в межах 41,6-42,2 грн. Водночас увечері 2 липня банки виставили курс на середньому рівні 41,53/42,07 грн, а обмінники – 41,27/41,81 грн (купівля/продаж).
Про ситуацію, що склалася на ринку, OBOZ.UA розповіла керівник аналітичного департаменту “Фінансового пульсу” Діляра Мустафаєва. Вона зазначила: загалом, у липні на динаміку доларав Україні впливатиме комплекс факторів – “як внутрішніх економічних, так і зовнішньополітичних”. Зокрема:
- Інфляційна “ремісія” та стабільність облікової ставки.
“У найближчі тижні очікується подальше уповільнення інфляційних процесів. Водночас, Національний банк, найімовірніше, не поспішатиме з переглядом облікової ставки – у липні вона, ймовірно, залишиться на рівні 15,5%. Це створює передумови відносної стабільності на ринку”, – пояснила Мустафаєва.
- Політика “керованої гнучкості” від НБУ.
Нацбанк же, за її словами, продовжуватиме застосовувати режим контрольованих валютних коливань. Це мінімізуватиме різницю між офіційним, міжбанківським та готівковим курсами.
- Нові умови торгівлі з ЄС та аграрний експорт.
“Після скасування преференцій для української сільгосппродукції з боку Євросоюзу бізнес адаптується до нових реалій. Це може тимчасово знизити валютну виручку від експорту. Проте триває пошук нових ринків збуту”, – констатувала експертка.
- Торгова інтрига США – ЄС.
Очікується, що до 9 липня завершаться переговори між ЄС і США щодо нової торговельної угоди. Якщо це станеться, зазначає Мустафаєва, то курс євро до долара може стабілізуватися в діапазоні 1 євро = 1,05-1,1 долара.
Втім, не можна виключати й того, що конфлікт загостриться. Адже “дії Вашингтона залишаються непередбачуваними”.
За реалізації такого сценарію, констатується, можлива як незначна девальвація євро, так і його посилення до 1,15–1,18 долара, залежно від характеру прийнятих рішень.
- Геополітика та енергетичні ціни.
За словами Мустафаєвої, ситуація на Близькому Сході “може зумовити коливання цін на ринку нафти”. Це позначиться на валютному ринку через зміну настроїв інвесторів щодо долара та євро.
“Втім, варто зауважити: ні долару, ні євро поки що не загрожує різке ослаблення. Обидві валюти мають потужний економічний “опір”, – резюмувала вона.
Загалом же, резюмувала Мустафаєва, базовий сценарій на липень передбачає збереження відносної рівноваги на валютному ринку. Зокрема, очікується, що:
- Курс долара залишатиметься в усталених межах.
- Курсові зміни будуть помірними.
Як повідомляв OBOZ.UA, перше півріччя 2025 року Україна закінчує з цілком прийнятним курсом долара – який не дотягує і до 42 грн. Що про майбутню вартість валюти кажуть міжнародні інститути, інвестори, банкіри та учасники готівкового ринку, а також чому навіть найдетальніший прогноз варто сприймати обережно, читайте в матеріалі.
Джерело: OBOZ.UA