1 Липня, 2025

Якщо ви опинилися під завалами, рятувальники ДСНС радять не намагатися рухати масивні плити, блоки й інші предмети, на яких може триматися вся конструкція зверху. Найперше потрібно оцінити обстановку навколо себе, власний фізичний стан, спробувати заспокоїтися.

Алгоритм, що робити після цього, описаний у YouTube-відео від Дії.Освіти. Навчальний матеріал було створено Державною службою з надзвичайних ситуацій спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки ЮНІСЕФ.

Як діяти під завалами

– Оцінити, що знаходиться навколо вас і над вами, а також свій стан: можливі поранення, травми, чи є затиснуті частини тіла, кровотечі.

– Якщо потрібно і якщо можливо, звільнити місце перед своєю головою та грудьми від дрібних уламків, АЛЕ чіпати великі предмети не варто, якщо вони можуть тримати на собі конструкцію.

– Якщо є необхідність, надати самому собі першу домедичну допомогу (тобто зупинити кровотечу, знерухомити зламану кінцівку, забезпечити вільне дихання тощо).

– Подавати сигнали учасникам пошуково-рятувальної операції:

  • зателефонувати 101, якщо є змога;
  • стукати (краще по трубах, арматурі, якомусь дзвінкому предмету);
  • якщо є, скористатися свистком або підсвічувати ліхтариком;
  • не варто витрачати усі сили й повітря на постійні крики, особливо якщо ви безпосередньо під завалами;
  • рятувальники час від часу влаштовують хвилини тиші, припиняючи роботи, і в цей момент ви можете кричати або іншим способом повідомляти про себе, про те, що ви знаходитесь внизу.

– Якщо якусь частину тіла заблоковано, можна розслабляти – напружувати м’язи, робити масаж тих ділянок, до яких маєте доступ – задля покращення кровообігу. При цьому не треба робити різких рухів, щоб не погіршити ситуацію.

– НЕ користуватися сірниками або запальничками, щоб підсвітити, адже у повітрі може бути газ.

– Надзвичайно важливо не впасти в паніку. Щоб заспокоїтися:

  • робіть вдих через ніс, а видих через рот, дихайте за схемою квадрата;
  • потріть кінчик носа, понатискайте (дуже легко) на очні яблука;
  • рахуйте подумки (можна перераховувати уявні предмети).

Із собою в укриття радять брати аптечку, в якій будуть турнікет, бандаж і бинти, ліхтарик, а також свисток, вода і павербанк – це все може стати в пригоді, якщо буде можливість рухатися під завалами.

Як писав OBOZ.UA, після терористичного обстрілу Києва в ніч на 23 червня співробітники ДСНС врятували кота в зруйнованому будинку. Тварина десять годин перебувала під завалами без води, їжі й можливості поворухнутися, але вижила.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *