
У 2025 році Україна переживає найгірший врожай пшениці за останнє десятиліття через заморозки, град і зливи, що суттєво знизило обсяги збору зернових. У результаті очікується підвищення цін на хліб і борошняні вироби до 25% у середньому за рік.
Про це повідомив голова Союзу українського селянства Іван Томич в коментарі ЗМІ. Весна принесла фермерам заморозки, які знищили десятки тисяч гектарів озимих.
Після цього частину полів довелося пересівати. Однак невдовзі зливи з градом завдали додаткових збитків, особливо в південних регіонах країни. Через ці фактори значно знизився потенціал врожайності – не лише пшениці, а й кукурудзи, ячменю та інших культур.
За словами Томича, ціна на пшеницю за останній місяць зросла з менш ніж 8 000 до майже 9 000 гривень за тонну. Така динаміка, вважає експерт, збережеться. Загалом експортний потенціал пшениці може впасти до 15 мільйонів тонн, що значно нижче попередніх років.
Незважаючи на це, внутрішній ринок залишиться забезпеченим продовольчою пшеницею. Проте ціни на хліб, борошно та борошняні вироби можуть зрости в середньому на 25% у річному вимірі.
Кукурудза, якою аграрії сподівались компенсувати втрати, також постраждала. Весняні терміни посіву врятували лише частину врожаю, однак червнево-липневі зливи з градом знизили очікуваний експорт з 24 мільйонів тонн до невизначено меншої цифри. На внутрішньому ринку кукурудза наразі коштує близько 9 600 грн за тонну, але і цей рівень може бути нестабільним через загальну нестачу продукції.
Олія на внутрішньому ринку суттєво не подорожчає, попри зростання цін на олійне зерно. Проте у сезон консервацій (серпень) можливі коливання в межах кількох гривень. Щодо сої та ріпаку – аграрії намагаються оперативно експортувати ці культури до можливого запровадження мит, що також може вплинути на ціни.
Водночас, аналітик УКАБ Максим Гопка зазначив, що ціни на молочну продукцію залишаються відносно стабільними. Проте м’ясо, з огляду на сезонну підготовку до зими, восени може подорожчати. Те саме стосується яєць – вже у вересні очікується зростання цін через зменшення пропозиції.
А от, цього літа традиційний “борщовий набір” – картопля, буряк, капуста, морква поступово дешевшає. Найнижчі ціни прогнозують на серпень-вересень. Втім, восени, як застерігає Томич, можливе подорожчання через дефіцит робочої сили на полях та наслідки стихійних лих.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, з початку 2025 року ціни на свинину в Україні зросли на понад 30% – кілограм коштує вже понад 250 грн, а окремі відруби перевищують 300 грн/кг. Причина – скорочення внутрішнього виробництва, зменшення поголів’я, зростання витрат і сезонне зниження пропозиції.
Джерело: OBOZ.UA