17 Липня, 2025

Президент США Дональд Трамп нарешті запропонував спосіб озброїти Україну — за умови, що європейські союзники пожертвують власною зброєю, а натомість куплять американське озброєння. Саме таку модель допомоги США обговорюють зараз у Вашингтоні, але її реалізація зіштовхується з багатьма складнощами.

Про це пише Reuters. За словами Трампа, США вироблятимуть сучасне озброєння і постачатимуть його до країн НАТО, а європейські союзники, у свою чергу, нададуть Україні свою наявну зброю, зокрема дорогі та затребувані зенітні ракетні комплекси Patriot. Ці системи вже довели свою ефективність, знищуючи російські балістичні ракети, що атакують українські міста.

Трамп підкреслив, що перші батареї Patriot мають надійти в Україну вже “протягом кількох днів”. Водночас він стикається з опором деяких впливових прихильників руху MAGA, які виступають проти підтримки України.

За інформацією кількох джерел у США та Європі, цей план – більше рамкова ідея, ніж чіткий покроковий документ. Наскільки суттєвою і швидкою буде допомога – залежить від переговорів із союзниками, які мають вирішити, хто і які саме озброєння готовий передати.

Як зауважив посол однієї з країн Північної Європи, “диявол завжди ховається в деталях”, і головне питання – хто і коли реально віддасть свої батареї Patriot.

Під час недавньої зустрічі Трампа з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте було названо шість країн, які готові взяти участь у схемі: Фінляндія, Данія, Швеція, Норвегія, Нідерланди та Канада.

Однак, за словами дипломатів, багато союзників США дізналися про цей план вже в момент його оголошення, без попереднього погодження. У деяких європейських столицях досі не до кінця розуміють, що означатиме для них участь у цій схемі на практиці.

“У мене склалося чітке відчуття, що заздалегідь ніхто не був проінформований про точні деталі, і я також підозрюю, що в адміністрації тільки зараз починають розуміти, що це означає на практиці”, – заявив інший європейський посол.

Колишній посол США в НАТО Курт Волкер відзначив, що Трамп знайшов спосіб балансувати між підтримкою України та політичними реаліями у США, де значна частина Республіканської партії виступає проти занадто великої американської допомоги.

Трамп під час своєї виборчої кампанії неодноразово наголошував, що європейські країни мають збільшувати власні витрати на оборону, і, за його словами, якщо вони цього не робитимуть, США можуть зменшити підтримку.

За оцінками Волкера, Україна може отримати 12–13 батарей Patriot, але повна поставка може зайняти до року.

Представник НАТО підтвердив, що координацію постачань здійснюватиме спеціальна місія у Німеччині. У числі країн, які вже висловили готовність долучитися, – Німеччина, Норвегія, Данія, Нідерланди, Швеція, Велика Британія, Канада та Фінляндія. Однак деталі поки що залишаються предметом переговорів.

У останні тижні риторика Трампа щодо Москви стала різкішою, що свідчить про його розчарування у безрезультатності переговорів із Кремлем. Він підкреслив, що слова мають перетворитися на дії, а результати – на зміни на полі бою.

Водночас російські джерела наголошують, що Кремль не припинить війну під тиском Заходу, а Росія вважає, що зможе пережити навіть найжорсткіші санкції.

Як повідомляв OBOZ.UA, президент США Дональд Трамп під час пресконференції з генсеком НАТО Марком Рютте заявив, що 14 липня Північноатлантичний альянс та Білий дім досягли домовленості про постачання Україні зброї. Усі витрати ляжуть на країни ЄС.

Рютте наголосив, що це “лише перша хвиля” військової допомоги Києву. Окрім того, він зазначив, що країни Європи хочуть бути частиною процесу постачання Україні зброї.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зі свого боку заявив, що за американську зброю для України мали платити не країни Європи. Її вартість потрібно було покривати за рахунок доходів від заморожених активів країни-агресора РФ.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *