
Першу з обіцяних США систем ППО Patriot буде поставлено Україні не раніше, ніж через вісім місяців, тобто не раніше весни 2026 року. Доставка інших систем займе ще більше часу.
Про це в середу, 23 липня, повідомляє німецький журнал Der Spiegel, посилаючись на джерела в уряді Німеччини. За даними видання, перший із ЗРК Patriot, які президент Дональд Трамп погодився продати, буде доступний не раніше весни наступного року.
Швидке постачання виявилося складним завданням
Саме тоді Німеччина зможе отримати на заміну батарею, яка в листі очікування спочатку призначалася для Швейцарії.
Доставка всіх наступних систем займе ще більше часу. Початок цьому було покладено на віртуальному засіданні Контактної групи “Рамштайн” 21 липня.
“Швидка доставка життєво важливого обладнання в Україну виявляється складним завданням”, – пише журнал.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус у вівторок заявив, що “це не безнадійно”, однак необхідною умовою є “готовність країн, у яких Patriot є, передати їх зараз, щоб інші могли за них заплатити, і вони могли б потрапити в Україну”.
Як з’ясувалося, ідея США полягає в тому, що союзники в Європі передадуть системи зі своїх військових запасів і отримають заміну пізніше, просуваючись уперед у порядку черговості поставок від американського виробника RTX Corporation…
Міністр оборони Пісторіус повідомив Der Spiegel, що, окрім Німеччини, про готовність фінансувати поставку систем Patriot в Україну заявили й інші країни, такі як Норвегія, Швеція та Нідерланди.
Однак “рішення про те, яка країна може поставити системи Patriot в Україну, поки не ухвалено”.
Україні планують передати до п’яти систем Patriot
Загалом країни-учасники планують виділити до п’яти систем, які можуть бути передані Україні.
Це “амбітне завдання”, продовжив Пісторіус. Важливо, щоб “країни, які передають системи, могли продовжувати виконувати свої вимоги НАТО і не створювали жодних прогалин у системі безпеки НАТО”.
Високопоставленим військовим чиновникам із країн, що підтримують НАТО, тепер доручено прояснити, як цього можна домогтися.
Згідно з інформацією Der Spiegel, зустріч проведе не Верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі генерал ВПС США Алексус Грінкевіч, як спочатку було оголошено, а німецький генерал Маркус Лаубенталь, начальник штабу НАТО в Монсі (Бельгія).
За даними міноборони Німеччини, їхнє завдання – визначити, яка з країн, що підтримують НАТО, з найбільшою ймовірністю передасть системи Patriot і на яких умовах.
Результати буде представлено міністрам.
Пісторіус заявив журналістам, що “необхідно представити пропозицію, яка отримає підтримку більшості, враховуватиме зобов’язання перед НАТО і не поставить під загрозу нашу власну безпеку”.
“Інтенсивні” переговори з виробником Patriot
Він також дав зрозуміти, що це може вимагати подальших поступок з боку США.
“Ми очікуємо, що НАТО потім знову звернеться до США і дасть зрозуміти виробнику систем Patriot, що країни, які передають свої системи, повинні отримати нові системи протягом декількох місяців”, – додав Пісторіус.
Це зобов’язання має бути “непорушним”. Міністр додав, що також “провів інтенсивні переговори з керівництвом американського виробника минулого тижня і закликав до подальшого прискорення виробництва і поставок”.
Якщо після зустрічі в середу залишаться питання, можлива ще одна телефонна розмова з главою Пентагону Пітом Хегсетом.
Пісторіус також зазначив, що важливо проводити безперервні навчання з Patriot, “для чого потрібна мінімальна кількість систем”.
В іншому разі Бундесвер ризикує не мати достатньої кількості особового складу для експлуатації додаткових Patriot після їх постачання.
Німеччина замовила у США ще вісім систем Patriot. З 12 ескадрилій, які були раніше, три вже поставлено Україні.
Ще дві дислоковані на південному сході Польщі для захисту аеропорту Жешув. Для навчання зазвичай потрібна як мінімум одна система, яку Німеччина також надала українським військовослужбовцям.
Що передувало
14 липня президент США Дональд Трамп заявив, що найближчим часом в Україну направлять “17 Patriot”, проте не уточнив, чи йдеться про батареї, пускові установки або машини загалом. Передбачалося, що за американські ЗРК заплатять країни Європи.
На початку травня 2025 року Німеччина пообіцяла купити у США і відправити в Україну дві системи Patriot, пізніше Трамп і канцлер Німеччини Фрідріх Мерц домовилися про спільне постачання п’яти батарей.
Тепер же з’ясувалося, що Трамп насправді пропонував Європі передати Україні Patriot із власних запасів і через деякий час отримати заміну від американського виробника RTX Corporation.
Як стимул RTX повинна буде пріоритезувати країни-донори в листі очікування своїх клієнтів.
Як повідомляв OBOZ.UA, 22 липня Мерц заявив, що Німеччина поки не отримала від США підтвердження строків, коли Сполучені Штати зможуть передати системи Patriot на заміну тим, які Берлін готовий надати Києву. За його словами, є лише загальна обіцянка Вашингтона.
Джерело: OBOZ.UA