
В Україні понад 90% із приблизно 1,5 мільйона договорів оренди житла укладаються неофіційно, що позбавляє державу податкових надходжень і гальмує житлову реформу. Щоб змінити ситуацію, у Верховній Раді пропонують знизити податкове навантаження на орендодавців і легалізувати ринок шляхом запровадження фіксованої ставки оподаткування.
Про це заявила голова парламентського Комітету з питань організації державної влади Олена Шуляк під час зустрічі з Українською Радою бізнесу. За її словами, щоб ринок став прозорим і захищеним для всіх учасників, потрібна глибока законодавча модернізація.
Однак головна перепона – надмірне податкове навантаження, яке не стимулює власників житла до легалізації доходів. Нині сукупний податок на оренду – 23% (18% ПДФО + 1,5% військовий збір + інші відрахування), що змушує більшість орендодавців працювати в тіні.
“Має бути проста та зрозуміла ставка. Раніше говорили про 5%, хоча це малоймовірно. Але хоча б 5% плюс військовий збір – і тоді вже буде про що говорити”, – зауважила Шуляк. Щоб проілюструвати ризики надмірного втручання держави, Шуляк навела приклад Аргентини, де надто жорстке регулювання призвело до дефіциту житла, зростання цін та паралічу ринку:
- мінімальний термін договору – 3 роки;
- фіксація ціни;
- заборона розрахунків у валюті.
“Кількість доступних квартир у столиці зменшилася вдвічі, а ціни злетіли настільки, що дешевше стало жити в готелі”, – пояснила Шуляк. Лише після скасування обмежень ситуація почала стабілізуватись. Це, на думку Шуляк, ще раз підтверджує, що ринок треба не змушувати, а стимулювати до відкритості. У межах житлової реформи вже напрацьовані такі напрями:
- ухвалення законопроєкту №12377 (захист прав орендарів та орендодавців);
- створення правової бази для соціального житла;
- формування моделі управління житловим фондом;
- запровадження справедливого оподаткування орендної діяльності;
- оподаткування цифрових платформ — Booking, Airbnb тощо, які значною мірою не підпадають під українські податкові норми.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, у багатьох великих містах відчутно переписали ціни на оренду квартир – при чому переважно в бік здорожчання. Найбільше – в Одесі. Там за останні 6 місяців ціни максимально зросли на винайм як 1-кімнатного, так і 2 і 3-кімнатного житла.
Джерело: OBOZ.UA