13 Липня, 2025

У Фінляндії затримали колишнього бійця ПВК “Вагнер”, який незаконно перетнув кордон і звернувся з проханням про міжнародний захист. Чоловік воював у складі штурмових підрозділів і нині публічно критикує російське військове керівництво.

Про це повідомляє фінське видання Yle. Затримання відбулося у районі Вяліваара після того, як 17 червня росіянин перетнув кордон неподалік міста Кітее.

Колишній військовослужбовець, якого в ЗМІ називають Євгеном, проник до країни через лісисту ділянку кордону, де відсутній прикордонний паркан. Сенсори виявили порушника, після чого його оперативно затримали прикордонники. Чоловік одразу запросив у Фінляндії міжнародний захист і зараз перебуває у центрі тимчасового утримання.

Наразі Євген перебуває у центрі тимчасового утримання. Центральна кримінальна поліція Фінляндії підтвердила, що веде попередню перевірку щодо особи, яка, ймовірно, була пов’язана з ПВК “Вагнер”.

У своїх дописах у соцмережах Євген публікував відео й фото, де було видно нашивки ПВК “Вагнера” на формі. Він розповідав, що у 2022 році він добровільно вступив до лав російських військ і пройшов підготовку в ПВК. Після цього воював на сході України, зокрема в Бахмуті та Селидовому. Росіянин також стверджував, що брав участь у боях у різних регіонах України.

До служби у ПВК, за даними ЗМІ, Євген був командиром роти 433-го мотострілецького полку ЗС РФ. У російських пропагандистських відео він розповідав про знищення автомобіля з українськими військовими та інші бойові епізоди, а пропагандисти представляли його як зразкового солдата.

З осені 2024 року, після боїв у Селидовому, Євген зник із публічного простору, а в лютому 2025 року опублікував відео, в якому назвав російських командирів зрадниками. Він звинуватив їх у тому, що ті “кидають солдатів гнити в полях” і обманюють родини загиблих. Подальші відеозаписи з критикою влади він поширював уже з території Фінляндії, хоча своє місцезнаходження не розкривав.

За даними російських ЗМІ, восени 2023 року Євгена було засуджено до шести років ув’язнення за пограбування ювелірного магазину в Омську. Однак незабаром після цього він знову опинився на фронті – у Росії часто залучають до служби ув’язнених.

Прикордонна служба Фінляндії підозрює затриманого у незаконному перетині державного кордону. Попри це, підозр у скоєнні воєнних злочинів поки не висунуто, оскільки правоохоронці оцінюють, чи є підстави для започаткування кримінального розслідування. Жодна зі служб офіційно не підтвердила Yle, що йдеться саме про Євгенія.

Професор кримінального та процесуального права Гельсінського університету Дан Хеленіус вважає, що Україна може звернутися з проханням про екстрадицію. Для цього українській стороні доведеться надати достатні докази його причетності до злочинів.

Крім цього, важливим чинником є й те, чи підозрюється людина у воєнних злочинах чи інших правопорушеннях. Звинувачення можуть бути пред’явлені у Фінляндії, навіть якщо воєнні злочини були скоєні за кордоном та не пов’язані з нинішньою країною перебування.

Якщо буде доведено, що Євген командував підрозділом, відповідальність може поширюватися не лише на його дії, а й на вчинки підлеглих.

Як повідомляв OBOZ.UA, одна з найвідоміших фінських організацій Nordic Combat Medics (NCM) діяла, як волонтерська група з допомоги Україні під час повномасштабної війни. Проте, як з’ясувалося, NCM не мала дозволу на збір коштів, а її засновниця Тіна Сойні частину донатів витрачала на недоречні витрати, зокрема, на оплату штрафів за неправильне паркування. Зрештою, вона виїхала за кордон, привласнивши собі пікап, придбаний за пожертви, та намагається й надалі збирати кошти.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *