
Після майже чотиримісячної перерви Сили оборони України знову завдали удару по нафтопереробному заводу в Росії. У понеділок, 7 липня, далекобійні дрони Головного управління розвідки атакували Ільський НПЗ ім. А. Шамара у Краснодарському краї РФ. Внаслідок ураження на об’єкті відбулося влучання в один з технологічних цехів підприємства.
Про інцидент повідомив оперативний штаб регіону, але зауважив, що там впали лише уламки. На місце події прибули екстрені служби, адже завод входить до найбільших у південній частині Росії та виробляє понад 6 мільйонів тонн пального на рік.
“Видимих пошкоджень об’єктів НПЗ, а також загорянь, задимлення немає”, – повідомили в оперштабі. Це перший задокументований випадок атаки на російський НПЗ від 11 березня, коли під ударом опинився Московський нафтозавод у Капотні.
У березні українські дрони також атакували Самарський НПЗ “Роснєфті” та підприємство “Киришинефтеоргсинтез” (КІНЕФ) у Ленінградській області, яке є одним з найбільших у РФ із потужністю 17 мільйонів тонн на рік. Взимку внаслідок серії нальотів безпілотників щонайменше чотири заводи в Росії тимчасово зупиняли роботу.
19 лютого було припинено відвантаження продукції на Сизранському НПЗ, а 24 січня – на Рязанському НПЗ, що є найбільшим підприємством “Роснєфті” і забезпечує 5% нафтопереробки в країні. 3 лютого половину потужностей призупинив Волгоградський НПЗ компанії “Лукойл”, основний постачальник пального для Південного федерального округу, а наступного дня в аварійний простій перейшов Астраханський ДПЗ “Газпрому”.
За даними агентства Reuters, унаслідок атак дронів на початку 2025 року Росія втратила близько 10% нафтопереробних потужностей. Минулого року через ті самі удари та складнощі з ремонтом загальні обсяги переробки нафти впали до найнижчого рівня за 12 років – 267 мільйонів тонн.
Паралельно експорт нафтопродуктів зменшився на 9% і склав 113,7 мільйона тонн. Уряд РФ відреагував засекреченням статистики. У травні Міненерго перестало передавати до Росстату оперативні дані щодо випуску бензину, а в серпні “гриф секретно” був накладений на статистику з випуску дизельного пального.
“Часто статистичні дані про виробництво моторних палив, що публікуються Росстатом, можуть бути використані для необґрунтованого тиску на ринок і створення штучного ажіотажу”, – пояснювало відомство.
Як повідомляв OBOZ.UA, у ніч проти 7 липня українські дрони уразили Краснозаводський хімічний завод, розташований у Московській області Росії. Об’єкт спеціалізується на виробництві вибухових речовин та боєприпасів, зокрема там виробляють бойові частини для “шахедів”.
У ніч на 5 липня Сили безпілотних систем ЗСУ спільно з іншими підрозділами Сил оборони України завдали удару по важливому об’єкту воєнно-промислового комплексу Росії. Йдеться про підприємство “ВНИИР-Прогресс” у місті Чебоксари (Чуваська республіка), що виробляє адаптивні антенні решітки “Комета”.
Крім цього, у Генштабі ЗСУ підтвердили ураження військового аеродрому окупантів “Борисоглєбськ” у Воронезькій області 5 липня. Там базуються ворожі винищувачі, включно з новітнім Су-30СМ.
Джерело: OBOZ.UA