6 Липня, 2025

Українські постачальники газу оприлюднили цінники на липень 2025-го. Річні базові пропозиції прогнозовано не змінилися. А от місячна, ринкова ціна зросла: в липні вона перевищить 30 грн за кубометр. Водночас ціна для 98% українців, що отримують газ від “Нафтогазу”, не зміниться – вона становитиме 7,96 грн за кубометр. 

Про це йдеться в публікації видання ГазПравда. На ринку постачання природного газу побутовим споживачам, як і раніше, присутні 9 постачальників, 5 з яких пропонують і річні, і місячні (ринкові) тарифи.

Місячні цінники в липні коливаються від 8,46 до 30,55 грн за кубометр. Це майже на 5 грн більше, аніж у червні. Утім, базовими в Україні є саме річні тарифні пропозиції. Вони коливаються від 7,79 до 9,99 грн за кубометр.

Але понад 98% побутових споживачів газу (а це більше 12 мільйонів домогосподарств) є клієнтами Газопостачальної компанії “Нафтогаз України” з ціною 7,96 грн за кубометр.

“Тож попри зростання місячних тарифів вартість газу для українських споживачів не зміниться! Тому що базовими є саме річні тарифні пропозиції. Самовільно переводити споживачів із річних на місячні тарифи компанії не мають права”, – зазначає видання. 

Що буде з газом

Цього разу в оцінки Summer Outlook, які презентували Dixi Group, включили і ситуацію з газом. Росія під час опалювального сезону чи не вперше масово атакувала газову інфраструктуру України. Разом з тим “Нафтогаз” накопичив минулого року рекордно малі запаси газу. Це призвело до необхідності імпортувати блакитне паливо в період високих зимових цін.

Завдання на літо – накопичити запаси на наступний опалювальний сезон. Якщо до зими не готуватися влітку, це не лише змусить більше платити за імпорт зимою, але і створить ризики дефіциту газу. Віялові відключення населення практично неможливі. Водночас є можливість обмежувати споживання підприємств.

“Оптимістичний сценарій” передбачає збільшення темпів закачування до 32 млн кубометрів на добу вже починаючи з червня і відновлення видобутку газу до рівня 2024-го. До 1 листопада в сховищах буде 15 млрд кубометрів.

“Середній сценарій” також передбачає нарощування темпів закачування газу, але вже до 24 млн кубометрів на добу з червня. Водночас видобуток передбачається на рівні 10% меншому, ніж було у 2024-го. Це може відбутись через нові атаки або неможливість повного відновлення. Запаси в сховищах станом на 1 листопада сягатимуть 13,02 млрд кубометрів.

“Песимістичний сценарій” передбачає високий ризик дефіциту газу взимку. Головні фактори – продовження інтенсивних ударів по інфраструктурі, проблеми з фінансовим забезпеченням імпорту, а також суттєве зростання літнього попиту за рахунок енергогенерації. Якщо цей сценарій реалізується, на 1 листопада запаси будуть на рівні 10,29 млрд кубометрів.

Як повідомляв OBOZ.UA, Кабмін продовжив дію фіксованого тарифу на електроенергію для населення. Тож за травень, червень, липень і далі українці платитимуть за світло за тим самим тарифом, що й раніше – 4,32 грн за 1 кВт*год. Попередня дія фіксованого тарифу закінчувалася 30 квітня.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *