
В Україні аномально виріс курс євро – вартість валюти побила одразу декілька рекордів і вперше в історії сягнула позначки в 49 гривень. Втім, це пояснюється не внутрішніми кризовими явищами, а глобальними валютними трендами.
Про це, як повідомляють ЗМІ, заявили в Національному банку України (НБУ). Загалом на курс євро в банках та обмінниках впливає ослаблення долара США щодо євро на міжнародних ринках на тлі змін у політиці США.
У НБУ зазначають, що головний чинник змін – не внутрішні події в Україні, а зростання глобальної фінансової невизначеності. Зокрема, вплив політичних сигналів зі США та нестабільного очікування бізнесу на долар, через що ця валюта почала здавати позиції відносно євро.
“На тлі відносно стабільного курсу гривні до долара, українська валюта автоматично подешевшала до євро через зміну співвідношення між двома іноземними валютами“, – пояснили в НБУ.
Натомість долар США лишається головною базовою валютою в Україні, і саме за його курсом формується ринок – попит і пропозиція визначають вартість на міжбанку. А от курс гривні до євро розраховується непрямо – через крос-курс. Тобто гривня-євро визначається як похідна від курсу євро-долар і гривня-долар.
В регуляторі визнали, що певний вплив мають і внутрішні фактори – попит на валюту всередині країни, стан зовнішньоторговельного балансу, сезонні коливання. Але глобальні тренди – це першочерговий чинник. Україна його не контролює, і діє він навіть попри жорсткі валютні обмеження через війну.
Тому рекордний курс євро не є ознакою кризи гривні, наголошують в Нацбанку. Це наслідок ослаблення долара США на світових ринках. Такий випадок ще раз демонструє, наскільки глибоко Україна інтегрована в глобальну фінансову систему. Рішення, що ухвалюються у Вашингтоні чи Франкфурті, відчутно впливають на щоденне життя українців – від обмінників до цін у магазинах.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління Глобус банку Сергій Мамедов не радить українцям скуповувати євровалюту в надії заробити на ще більшому подорожчанні. Він попередив, що протягом липня ситуація на валютному ринку може змінюватися.
Джерело: OBOZ.UA