4 Липня, 2025

Європейський Союз має захищатися від тих, хто намагається його розколоти. І йдеться не тільки про зовнішніх ворогів, таких як агресор Росія, а й про внутрішніх – тих, хто всередині “намагається замінити солідарність розбратом, а співчуття – холодною байдужістю до всіх, окрім самих себе”.

Про це європейським політикам нагадав президент Володимир Зеленський. У четвер, 3 липня, він виступив перед учасниками гала-вечері з нагоди початку данського головування в Раді ЄС. Відео промови опубліковано на YouTube-каналі ОП України.

Насамперед він привітав Данію та всіх європейських союзників. Президент надіється, що час, коли на чолі Ради ЄС будуть стояти данські представники, стане часом сильних і принципових рішень, а ще – передбачуваності.

“Передбачуваність стала рідкістю в наші дні. Але Данія – це країна, яка не залишає місця для сумнівів. Це країна й народ, на які ми можемо покластися. Данія приносить відчуття передбачуваності. Ви дотримуєтеся своїх обіцянок, і разом ми досягаємо значних результатів. Дякую вам за це”, – ще раз подякував він.

Зеленський зауважив, що навіть у символічні дні, такі як початок головування, “ми не зупиняємося на символізмі, а ухвалюємо реальні рішення“. Це вкрай важливо, підкреслив він.

“Ми говорили про те, як важливо усунути прогалини у фінансуванні оборони. Ми працюємо над тим, щоб отримати реальні результати від наших спільних оборонних програм. І ми готуємо все необхідне, щоб ЄС міг виконати свої обіцянки. Україна готова – готова до відкриття переговорних кластерів, готова просуватись уперед у переговорах і готова до рішень, які принесуть користь обом сторонам”, – нагадав президент про прагнення нашої держави стати частиною Євросоюзу.

Він розповів, що в Данії подякував і вручив нагороду 11-річному хлопчику Єнсу, котрий організував волонтерський розпродаж виготовлених власноруч великодніх прикрас, аби допомогти українським дітям.

Бажання допомагати, підтримувати інших, не залишатися осторонь під час війни – це надзвичайно сильне послання. Саме таке відчуття єдності лежить в основі Європейського Союзу.

“Ми єдині. І ми працюємо разом. І наша Європа потребує ЄС для взаємної підтримки, для спільного захисту й для тих цінностей, які щодня демонструють мільйони європейців: співчуття, щирість і бажання допомогти тому, хто цього потребує, навіть якщо ця людина перебуває далеко від вашого дому. І ми не повинні про це забувати. Усі наші європейські інституції, усі наші угоди, уся наша співпраця та спільна робота задля безпеки – усе це побудовано на цій ідеї: європейці піклуються одне про одного й поводяться як люди в повному розумінні цього слова”, – зауважив Зеленський.

Ось чому нам потрібен Європейський Союз. І ось чому ми повинні захищати Європу – не тільки від зовнішніх ворогів, а й від тих, хто всередині намагається замінити солідарність розбратом, а співчуття – холодною байдужістю до всіх, окрім самих себе“, – додав він.

Тому Зеленський закликав політиків до дій. “Наступні шість місяців головування Данії в ЄС пролетять швидко – час завжди летить швидко. Найважливіше – щоб ми досягли того, чого всі ми справді прагнемо”, – сказав глава держави.

По-перше, потрібно захистити Європейський Союз від дій тих, хто намагається розколоти єдність, часто з особистих і корупційних мотивів.

“ЄС має залишатися сильним, бо він дає сили кожній європейській країні в глобальній конкуренції. І ЄС має дотримувати своїх обіцянок, особливо щодо розширення. Я сподіваюся, що під час головування Данії переговори про вступ України до ЄС просунуться вперед і кластери нарешті будуть відкриті”, – висловив він надію.

По-друге, ми всі розуміємо, що Росія – це не просто небезпечний сусід. Це й так очевидно. Вона – дещо більш цілеспрямоване: це антиєвропейський проєкт. Усі в Європі чітко це бачать – Росія інвестує в усе, що суперечить нашому європейському способу життя. Саме тому ми не маємо дозволити їй перемогти – ні в цій війні, ні в будь-якій частині нашого майбутнього“, – впевнений Зеленський.

Потрібні жорсткіші санкції проти агресора, потрібна й подальша стабільна підтримка українських воїнів. Також – розбудова європейської оборонної промисловості, щоб РФ не була попереду в жодній сфері. Усе це є критично важливим для безпеки Європи, підкреслив президент України.

І ми маємо продовжувати тиснути на Росію, щоб вона припинила війну, поважала своїх сусідів та обрала мир. Доки Росія отримує високу ціну за свою нафту, вона продовжуватиме воювати. Ось чому нам потрібне суворе обмеження цін. Доки Росія знаходить способи купувати деталі та обладнання для зброї, вона продовжує вбивати. Ось чому нам потрібно повністю припинити всі постачання до Росії будь-чого, що використовується або може використовуватися для виготовлення зброї”, – закликав Зеленський.

Він упевнений, що допоможе створення ефективної міжнародної платформи для контролю за експортом товарів подвійного призначення – і це може бути одним із досягнень данського головування.

“І нам потрібно позбавити Путіна та його соратників грошей. Доки російські банки можуть продовжувати працювати в Європі й інших ключових регіонах світу, Росія продовжуватиме ігнорувати дипломатію. Ми повинні змусити її повернутися до дипломатії”, – сказав Зеленський.

По-третє, варто зробити все можливе, щоб зберегти міцну співпрацю між Європою та США.

“Так, Європа повинна більше покладатися на себе, особливо в питаннях оборони й захисту наших людей. Але завжди краще бути в союзі, ніж у розбіжностях. Тому наступні шість місяців повинні принести реальний прогрес для захисту наших партнерських відносин і зміцнення нашої співпраці”, – заявив глава держави.

Промову він закінчив тим, що висловив упевненість у силі ЄС. “Хоч би що хто казав, Європа є та залишатиметься одним із найсильніших гравців у світі й лідером у сфері прав людини. Європа також має стати глобальним лідером у сфері технологій, особливо оборонних технологій. Це ключова мета. І найголовніше – Європа повинна бути континентом миру. Використаймо наступні шість місяців, щоб ухвалити правильні рішення – передусім для цього”, – підсумував президент України.

Як писав OBOZ.UA, прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен виступила за те, щоб Європа закрила прогалини у військовій підтримці України після призупинення поставок ракет від Сполучених Штатів. Також вона закликала більше тиснути на Російську Федерацію, вводячи більше санкцій.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *